1. "Eleştirel, mantıklı bir milliyetçiliğin bizi bazı kötülüklerden, tehlikelerden kurtarabileceğini düşünüyorum. Bunun Türkçe'de mücadelesini de verdim. Frenkçe, Amerikanca kelimelerle Türkçe'nin tahrip olmasına karşıyım. Ama bu hissettiğim duygu da aslında milliyetçi bir tepkidir. (..) Benim Türk milliyetçisi olma hakkım kadar Diyarbakır'da beni dinleyen insanların da Kürt milliyetçisi olma hakkı vardır."

  2. “Bazıları rahat durmuyor. Ya ne oluyor da yetmiyor mu? Otur oturduğun yerde. Makamsa makam, milletvekilliğiyse milletvekilliği, parlamentoya da giriyorsun, cumhurbaşkanı da oluyorsun. Ne istiyorsun? Rahat ol. Tutturmuşlar; ‘Kürt sorunu’. Ben Kürt sorunu diye bir şey tanımıyorum. Kürt kardeşimin sorununa evet, Kürtçülüğe hayır”

  3. "Yani hükümet, bakalım sürece ilişkin nasıl adımlar atacak? Basit, gözle görülür, Kürtleri tatmin edecek ve taleplerini karşılayacak adımlar olursa BDP ve HDP de buna (Erdoğan'ın olası cumhurbaşkanlığı adaylığına) ilişkin önemli kararlar alabilir. Ama şu aşamada destekleriz ya da desteklemeyiz diye bir şey söylemek pek doğru değil."

  4. "Biz hiç tereddüt etmeden Ermeni soykırımının gerçekliğini kabul ediyoruz. Kürtlerin de herkesin de rolü olmuştur bu soykırımda. Ama siyasi irade Enver Paşa ve Talat Paşa'nın başını çektiği İttihat ve Terakki'idir. Madem Osmanlı'nın bütün mirasını sahipleniyorsanız çıkın bunu da sahiplenin. Öyle değilse de bu acı ile yüzleşilsin"